13: Singapur – przepis na dobrze zaplanowane państwo-miasto? (gość: Marek Grochowicz)

Porozmawiałem ze swoim przyjacielem Markiem na jeden z naszych ulubionych tematów – a więc o Singapurze.
Marek Grochowicz – urbanista, geograf, obecnie doktorant na Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz pracownik Obserwatorium Polityki Miejskiej.

Marek swój piąty rok studiów spędził na wymianie w National University of Singapure, dzięki czemu udało mu się naprawdę dobrze poznać to państwo-miasto. Ja z kolei, odwiedziłem Marka w Singapurze, podczas prac nad moim projektem magisterskim na temat miejskiej wyspy ciepła. Przeszliśmy po mieście dziesiątki tysięcy kroków, aby dowiedzieć sięjak zostało ono zaplanowane.

Rozmawiamy o singapurskim podejściu do planowaniu miasta, o tym co wpłynęło na to, że Singapur wygląda jak wygląda, oraz gdzie mieszkańcy mogą się udać, aby dowiedzieć sięczegoświęcej na temat tego, jak będzie rozwijać się miasto w przyszłości.

Pytam teżMarka o to, czy mieszkaniec ma w ogóle jakikolwiek wpływ na to, co planują władze oraz jak ważna jest edukacja przestrzenna dzieci.

Wspominamy też singapurskie ministerstwo planowania – Urban Redevelopment Authority, rozwój singapurskich ikon i architektonicznych gwiazd: Marina Bay oraz Gardens By The Bay, a także największe lekcje Marka z jego całego pobytu.

Polecana przez Marka książka to: Walka o ulice. Jak odzyskać miasto dla ludzi, Janette Sadik-Khan, Seth Solomonow
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4730090/walka-o-ulice-jak-odzyskac-miasto-dla-ludzi

Marka możecie śledzić na:

facebooku: https://www.facebook.com/marek.grochowicz

oraz instagramie: https://www.instagram.com/maro_explorer/

a także w ramach Obserwatorium Polityki Miejskiej:

http://obserwatorium.miasta.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *