16: Urban Lab – czyli jak współtworzyć swoje miasto? (gość: kordynatorzy Urban Lab)

W tym odcinku rozmawiam z MagdąBieńi Bartkiem Piziakiem z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR) na temat ich projektu Urban Lab.

Urban Lab to w założeniu autorów koncepcji powstałej w tym instytucie instrument współpracy władz samorządowych z mieszkańcami, przedsiębiorstwami oraz podmiotami naukowymi mający na celu poprawę jakości życia mieszkańców poprzez innowacyjne rozwiązanie zidentyfikowanych problemów oraz wygenerowanie dodatkowej wartości przy wykorzystaniu zasobów miejskich.

Pilotażowe wdrożenie, mające na celu przetestowanie instrumentu urban labu, realizowane jest w dwóch polskich miastach: w Gdyni i w Rzeszowie. IRMiR pełni rolę koordynatora merytorycznego projektu, który jest współfinansowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020. Doświadczenia z projektu pilotażowego będą stanowić cenną bazę wiedzy dla polskich miast, zainteresowanych stworzeniem urban labu.

Zapytałem Magdę i Bartka o czym w ogóle jest urban lab (bo jest jego wiele odmian na całym świecie), skąd czerpali inspiracje do stworzenia polskiego wersji takiego laboratorium miejskiego i jakie napotkali wyzwania na swojej drodze. A do tego rozmawiamy o tym jak edukacja i np. granie w Minecrafta czy hackathony generują świeże pomysły w w miastach.

Wszelkie informacje na temat działania Urban Lab znajdziecie na facebooku:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100781417994492&ref=br_rs

oraz na stronie:

http://irmir.pl/urbanlab/

Polecana przez Magdę książka to Księga Zachwytów Filipa Springera

(https://lubimyczytac.pl/ksiazka/296907/ksiega-zachwytow)

A Bartek poleca publikację na temat UrbanLabu, którą możecie pobrać tutaj:

http://urbanlab.net/publikacja/podrecznik-urban-lab/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *