21: Czy trzeba nam przypomnieć jak się chodzi po mieście? (gość: Michał Lorbiecki – Oficer Pieszy w Tychach)

W dzisiejszym odcinku porozmawiałem z Michałem Lorbieckim – a więc nowym (bo zaledwie sprawującym swój urząd od dwóch tygodni) Oficerem Pieszym w Tychach. Michał jest jednak, jak nazwałem go podczas rozmowy, jednoosobową armią urbanistyczną. Oprócz pracy w urzędzie miasta w Tychach, byciu częściąśląskiego oddziału TUP czy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, od lat zgłasza swoje projekty do budżetu obywatelskiego w Tychach, a jego ostatni projekt „Więcej drzew na osiedlu D.” wygrał i zostanie niebawem zrealizowany.

Rozmawiamy przez prawie godzinę i pomimo tego, że nie widzieliśmy się kilka lat od poznania się na warsztatach ISOCAPR w Gdynii to obaj poczuliśmy jakbyśmy rozmawiali wczoraj.

Zapytałem Michała, o to co zmieniło się od kiedy się poznaliśmy w 2016 r, a także jak do tego doszło, że w jego mieście zostało powołane takie stanowisko i jakie efekty może to przynieść mieszkańcom Tych. Do tego rozmawiamy o wyzwaniach jakie Michał spotkał na swojej drodze w promowaniu projektu w budżecie obywatelskim i co daje mu największą satysfakcję.

Jaka jest największa misja Michała i dlaczego robi to co robi oraz jakie ma plany na przyszłość?

Rozmawiamy też o mobilności, porównujemy telewizor do samochodu i dzielimy siętym, co przekazał nam kopenhaski guru-urbanista Mikael Colville-Andersen.

Polecane przez Michała książki to:

Copenhagenize – Być jak Kopenhaga Mikael Colville-Andersen
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4887390/byc-jak-kopenhaga-dunski-przepis-na-miasto-szczesliwe

Życie pomiędzy budynkami, Jan Gehl
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/75769/zycie-miedzy-budynkami

Michała możecie śledzić jako:
Oficera Pieszego w Tychach:

https://www.facebook.com/OficerPieszyTychy

Autora zwycięskiego projektu w budżecie obywatelskim w Tychach:

https://www.facebook.com/WiecejDrzewTychy/

https://www.instagram.com/WiecejDrzewTychy/

https://razemtychy.pl/budzet-obywatelski/projekty-mieszkancow-2021/skwery-tereny-rekreacyjny-zielen-2021/3328-wiecej-drzew-na-osiedlu-d-nasadzenia-wzdluz-ul-dabrowskiego

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *