W czerwcu zeszłego roku nagrałem 5-ty odcinek mojego podcastu o tym jak rowery mogą uratować świat (https://tinyurl.com/crz3zm9w). Teraz powracam do korzeni, aby zająć się tematem rowerów cargo. Ostatnio w ogóle sporo rozmawiałem o zrównowazonej mobilności. Rozmawialiśmy już o wykluczeniu transportowym z Olgą Gitkiewicz (odcinek 33), a także o różnych rozwiązaniach dla zrównoważonej mobilności, o których mogliście posłuchać w odcinkach po angielsku z Sofią (odcinek 36) i Robertem (odcinek 38).
A więc jak to jest z tymi rowerami cargo? Czy mają potencjał do tego aby zmienić nasze miasta? Kto jako pierwszy zaczął wykorzystywać rowery towarowe kiedy pojawiły się na świecie ponad 100 lat temu? Kto zacznie wykorzystywać je teraz? Jakie zalety daje przesiadka z samochodu na rower cargo?
W odpowiedzi na te jak i inne pytania pomaga mi Krzysztof Gubański – socjolog miasta, konsultant polityk miejskich, doktorant UW specjalizujący sięw dziedzinie urban studies, a także autor bloga popularyzującego zrównoważoną mobilność – Jeden Samochód Mniej. Powinenem jeszcze dodać, że Krzysiek to oczywiście zapalony rowerzysta cargo, w którym transportuje siebie, jak i swoją rodzinę.
Do tego rozmawiamy też o badaniach np. City Changer Cargo Bike i o tym jak na rowery cargo zapatrują się firmy (w tym kurierskie) oraz co trzeba wiedzieć kupując swój własny rower cargo.
Książka polecana przez Krzyśka to:
Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd, Kazimierz Nowa,
https://kazimierznowak.pl/ksiazka/
Dwa tysiące. Instrukcja obsługi polskiej urbanizacji w XXI wieku, Łukasz Drozda
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4847951/dwa-tysiace-instrukcja-obslugi-polskiej-urbanizacji-w-xxi-wieku
Polecamy też badanie: European Mobility Atlas: w dokumencie cały rozdział na stronie 28 poświęcono rozwojowi rowerów cargo w Europie: https://eu.boell.org/sites/default/files/2021-02/EUMobilityatlas2021_FINAL_WEB.pdf
Krzyśka możecie śledzić na:
Jego blogu Jeden Samochód Mniej
https://jedensamochodmniej.blogspot.com
na fanpage bloga:
https://www.facebook.com/jedensamochodmniejblog/
na instagramie:
https://www.instagram.com/jedensamochodmniej/
oraz na linked in: https://www.linkedin.com/in/kgubanski/