58: Czy da się osiągnąć kompromis projektując miasto? (gościni: Marlena Happach – Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy)

W najnowszym odcinku podcastu na przykładzie Warszawy porozmawiamy, o tym jak pogodzić interesy różnych grup mieszkańców miasta.

Moją rozmówczynią jest Marlena HappachArchitekta Miasta Warszawy & dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w Urzędzie m.st. Warszawy, a także, urbanistka, działaczka społeczna.

Z racji tego, że Marlena wywodzi się ze środowisk aktywistycznych, społecznych i współtworzyła stowarzyszenie na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego „Odblokuj”, zajmujące się m.in. partycypacją społeczną w planowaniu miejscowym i rewitalizacji, to chciałem naszą rozmowęzacząćwłaśnie od tego aspektu.

Zapytałem więc o Plan na plan.
Publikacja powstała we współpracy z urzędem m.st. Warszawy w ramach projektu „Warszawskie plany miejscowe poszukiwanie modelu partycypacyjnego”. Publikacja pokazuje przykład szeroko zakrojonych konsultacji społecznych oraz tłumaczy tak ważne i zarazem podstawowe pojęcia jak plan miejscowy.

  • Czy dzięki konsultacjom mieszkańcy badanych dzielnic Warszawy lepiej zrozumieli to co znaczą plany miejscowe i to jak kształtuje siępolitykę miejską?

Kolejny zagadnieniem był dialog w kształtowaniu miejskiej przestrzeni i pewien dylemat: rozwój miasta vs. dialog i próba zaspokojenia potrzeb jak największej grupy osób?

  • Czyli czy da się osiągnąćpewien konsensus czy kompromis jeśli chodzi o projektowanie Warszawy?

    Mamy różne grupy interesów i różne potrzeby. Z jednej strony powinniśmy zagęszczać śródmiejską część Warszawy, aby miasto było bardziej efektywne i zwarte. Ale z drugiej będą osoby, którym nie będzie sięto podobać bo będą obawiać sięo utratę np. zieleni, placu czy nasłonecznienia mieszkania.

    Jak odpowiedzieć na to wyzwanie? Czy w ogóle sięda?

  • Skąd zespół projektowy BAiPP czerpie inspiracje do kolejnych projektów?

    W końcu w Warszawie sporo siędzieje: mamy przebudowę Placu Pięciu Rogów w miejsce przyjazne pieszym, jest zwężanie pasów jezdni Al. Jerozolimskich na rzecz większej dostępności dla rowerzystów i pieszych czy dodawane są nowe ścieżki rowerowe czy przejścia nadziemne.

    Czy jest to realna odpowiedź na potrzeby mieszkańców czy jest to podążanie za różnymi trendami zachodnioeuropejskimi? (jak osławione przemiany w Paryżu)

  • Jaka będzie zdaniem Marleny Happach Warszawa za 30 lat?

    Czyli rozmawiamy o konkursie FUTUWAWA, którego Martyna była jurorką.

    Pojawiło się wiele bardzo ciekawych projektów, szczególnie dotyczące zazieleniania miasta.
    Czy któryś z tych projektów ma szansę na zrealizowanie czy chociaż zapoczątkowanie debaty na temat zmian w mieście?

_____________________________

Książka polecana przez Marlenę to:

Marlenę możecie śledzić na: