Przed Tobą 158. odcinek Urbcastu, w którym rozmawiamy o tym: Jak wygląda adaptacja miast do zmian klimatu w kontekście ochrony dziedzictwa? 🤔
Dlaczego warto o tym rozmawiać?
Ochrona dziedzictwa jest istotna, ponieważ pozwala na zachowanie tożsamości kulturowej miast, jednocześnie dostosowując się do nowych warunków i wspierając zrównoważony rozwój urbanistyczny. To dialog o przyszłości miast, ich dziedzictwie i ekologicznej odpowiedzialności.
A dziś rozmawiam Marią Badeńską-Stapp, ekspertką ds. ochrony zabytków, obecnie pracującą w Narodowym Instytucie Dziedzictwa. Warto posłuchać naszej rozmowy o adaptacji miast do zmian klimatycznych w kontekście ochrony dziedzictwa, ponieważ pozwala to zrozumieć, jak miasta mogą łączyć swoją historię ze zrównoważonym rozwojem, tworząc bardziej odporną i ekologiczną przyszłość.
Odcinek powstał w ramach projektu Ministerstwa Klimatu i Środowiska pn. „Dom z klimatem”. Celem projektu jest promocja ekologicznych metod budowy oraz innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań stosowanych w budownictwie. Więcej informacji na stronie domzklimatem.gov.pl. Niniejszy materiał został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Zagadnienia, które poruszamy:
- Dziedzictwo materialne i niematerialne i jego wpływ na miasta
- Rola zieleni i drzew w dziedzictwie miejskim
- Wpływ betonizacji na dziedzictwo i środowisko miejskie
- Termomodernizacja jako element rewitalizacji miejskich przestrzeni
Książka tygodnia:
Więcej informacji na temat rozmowy znajdziesz na:
- Maria Badeńska-Stapp
- Narodowy Instytut Dziedzictwa
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska
- Projekt „Dom z klimatem„
Odcinka posłuchasz na stronie podcastu: urbcast.pl
A więcej o podcaście znajdziesz: https://linktr.ee/urbcast
Możesz też wesprzeć Urbcast na Patronite: https://patronite.pl/urbcast
Muzyka: spear_oh
Do usłyszenia!